Co dělám?

12.09.2023

Jinými slovy: jak se angažuji a v čem. Bývaly doby, kdy jsem byl tzv. angažovaný občan, což obnášelo např. funkci v místním Sokole, kandidaturu do Zastupitelstva města vč. jednoho období práce zastupitele, práce v komisích města a psaní do místního Zpravodaje.

Už nějakou dobu se neangažuji, za režimu reálného covidismu jsem tzv. "prozřel". Nejdřív jsem se musel vypořádat nějak sám se sebou, chtělo to více klidu, samoty a samozřejmě změny, které přicházely postupně už předtím.

Důležitým předělem byl pro mě rok 2017. Koupili jsme chatičku v podhůří, ukončil jsem zaměstnání ve státní správě, nechal se zvolit do představenstva bytového družstva a následně se stal jeho profesionálním předsedou, což znamená, že výkon této funkce je má práce, za níž jsem placen.

Pomalu jsem ukončil (uplynutím volebního období) mé funkce předchozí: starosta místního Sokola, předseda Komise pro dopravu a bezpečnost, které jsem vykonával zdarma.

Rozšířil jsem své psaní na blog a utlumil psaní pro místní Zpravodaj. Dostal jsem se do souladu se svou duší, ale zároveň se dostal na "druhou stranu barikády". Jako intelektuál jsem měl blízko k "pražské kavárně", dojížděl jsem léta do Prahy, dělal techniku, praktický vývoj i úředničinu v oborech chemie. Stýkal se hodně s vědci, úředníky, pedagogy, tedy převážně s vysokoškoláky. To samozřejmě člověka ovlivní.

Pak mě práce zavedla mezi řemeslníky a lidi, kteří se živí rukama. A chata více do venkovského prostředí. Tady jsem zjistil, že mi to víc vyhovuje, než nějaká přetvářka a pokrytectví těch chytrých a lepších (v Praze). Do toho jsem se na svém novém místě musel vypořádat s byrokracií, která jako to hovínko padá dolů a neustále se rozmnožuje a bobtná, což samozřejmě nesu nelibě a snažím se nějak proplout mezi těmi byrokratickými fekáliemi.

Ona se mě předtím ta byrokracie vlastně nedotýkala, dokonce jsem byl nějaký čas i její "spolupachatel", ale má svůj podíl na tom, že se dnes řadím mezi dezoláty, největší podíl měl ovšem režim reálného covidismu, který mě přivedl k alternativě a k rebelství. Takže, co v této oblasti dělám?

Oblast informací: sleduju spíše alternativní média (Vidlákovy kydy, Parlamentní listy, Kupředu do minulosti aj.) a sám píšu blogy. Přestal jsem sledovat televizní zpravodajství a politickou publicistiku.

Oblast financí: drobnou pravidelnou měsíční částkou podporuji mediální projekty: Svobodné univerzum Martiny Kociánové, Nadační fond Svědomí národa, projekt Nadační fond Pravda o vodě a Vidlákův Institut českého venkova. Občas pošlu na něco konkrétního jednorázovou částku jako finanční pomoc nebo si koupím zajímavou knihu.

Oblast setkávání s lidmi: kromě práce se sousedy a setkávání v rámci rodiny, se setkáváme i v rámci alternativy na různých besedách a akcích, které navštěvujeme a některé i sami pořádáme. Také se setkáváme na demonstracích.

Oblast samozásobitelství a připravenosti: jsem schopen si vypěstovat nějaké ovoce, zeleninu, bylinky, úrodu zavařujeme i zamrazujeme, na chatě mohu topit dřevem, vařit na propan butanu, filtrovat vodu. Také se otužuju, udržuji v kondici a posiluji svou psychickou odolnost.

Oblast tvorby a radosti: část tvorby se týká psaní, kdy píšu pro radost, ale i terapeuticky se vypisuji ze smutku a vzteku. Tvorbu a krásu se snažím předávat i prostřednictvím svých webových stránek. Pak tvořím zahradničením a rýpáním se v hlíně, vnímám krásu přírody, květin, stromů, ptáků, zvířat. I krásu lidí, tu hlubší nejen tu povrchovou. A lásku k ženě, k potomkům a blízkým.

Takový jsem a tohle dělám. Je to se mnou v souladu, proto to dělám rád a do ničeho se nenutím. Nedělám to kvůli druhým, ale dělám to pro sebe a pro druhé. Berte, nebo nechte být.

Je toho hodně nebo málo? To si samozřejmě netroufám posoudit, ale vím, že dělám aspoň něco. Kapka v moři? Ano, ale znáte to kapka ke kapce …

Pokud jste narazili na mé blogy a líbí se vám, můžete je dále šířit, jsou tu od toho, aby potěšily, pobavily, ale i vedly k zamyšlení, nebo i vzaly za srdce (jak koho a jak kdy).