Další spasitel?

15.02.2023

Nebo už ne? Nebo je to příprava na úplně jiné uspořádání společnosti? Osobně bych raději viděl to druhé. To první je o egu a stejném (již několikrát) opakovaném pokusu a omylu. To druhé je o uvědomění si potřeb hledat odvážná řešení, najít příčiny a vyřešit je. Je to o vyvedení lidí z chaosu a bídy, do kterého nás přivádí tento sebedestruktivní společenský systém.

Je strana PRO a Jindřich Rajchl stejná hra na mesiáše, spasitele, čistého, jakou jsme už tolikrát v politice zažili? Čili další ego-projekt, který má vytáhnout dalšího hráče na nespokojenosti lidí nahoru, aby si užil svých 15 minut slávy na výsluní? To se vyloučit nedá po zkušenostech se Zelenými, VV a Piráty. Noví a čistí vzbudili naděje, zazářili na scéně a následoval sešup do zapomnění.

Spousta dalších nepřelezla laťku a dnes se o nich neví. Co se musí nechat, je že pan Rajchl a lidé z PRO jsou pracovití, nadšení, je tam řada odborně zdatných a moudrých lidí, kteří mají zkušenosti s řízením a vedením, pojmenovávají příčiny, pan Rajchl dokáže oslovit lidi a nebojí se riskovat. Své jméno spojil s demonstrací 3. září 2021, která mu přinesla úspěch a dostala ho ve větší známost a jistě ho povzbudila v práci.

Je vidět, jak je odhodlaný, porážku dokáže přijmout, poučit se z chyb a jde se dál. Buduje tým, který se neskládá z podržtašků a pochlebovačů, ale z lidí, kteří mají co nabídnout ve své odbornosti. Mohl by to být tým národní obnovy, který se snaží pojmenovat příčiny a díky tomu žádat rychlá, jednoduchá a poměrně efektivní řešení. Řešení, která vyžadují odvahu nebát se silnějších, odhodlání to udělat a také umění se dohodnout. Toto u současné vlády moc vidět není, ta spíš řeší důsledky a v podstatě jen dalším zadlužováním. Přičemž by měla vybírat víc daní díky inflaci a nástroje ke snížení cen elektrické energie by mohla mít ve svých rukou, kdyby se nebála, nebo kdyby opravdu to chtěla řešit ve prospěch lidí a českého hospodářství. Zatím vítězí ideologie vč. Zeleného údělu.

Tak bych v Rajchlovi a jeho PRO neviděl staronové VeVerky, ale subjekt, který má skutečně nový potenciál. Subjekt, kterého by ale byla škoda do starého hroutícího se systému, který sebedestruktivně i se svými předáky směřuje na smetiště dějin. Subjekt, který by to měl převzít s plnou parádou spolu s dalšími iniciativami disponujícími řadou moudrých a šikovných lidí. Toto vše vzniklo odspodu jako aktivita lidí vzít si do svých rukou svůj život a s ním i svou zemi. Mělo by to mít i nějaký duchovní a duševní potenciál, nemělo by to být o přelezení laťky a přicmrdování v Parlamentu, který se od současné bídy moc lišit nebude.

Buď je Rajchl hoden velkolepé výhry a bude tak schopen a ochoten garantovat především duchovní a morální obnovu společnosti, nebo mu je blízké ego-mesiášství a pak dopadne jako ti před ním. Otázkou totiž je, zda je vůbec cestou ven nějaká politika na vertikální a centrální úrovni, zda by se to nové, nemělo výhradně (nebo s větším důrazem) odehrávat na té horizontální lokální úrovni. Tam je totiž i kvalita demokracie a je tam blíž lidské vzájemnosti, kruhu spolupráce, kdy každý může nabídnout to, co umí ku prospěchu celku.

Co s demonstrací? Její význam bych nepřeceňoval. Vláda si z toho nic moc dělat nebude. Nicméně lidé by měli ukázat vrchnosti, že se jim nelíbí, jaká hra se s nimi hraje a díky tomu vládu trochu postrašit a přibrzdit. Většinou to jsou chamtiví zbabělci. Zatímco chamtivost už ani neskrývají, přece jen svůj strach se snaží halit do arogance a až agrese. To z nich však činí o to větší chudáky a lidem tím ukazují jaký mají strach.

Proto bychom ho my mít neměli a měli bychom přijít. A měli bychom pod Václavem vydržet v klidu, míru, být k sobě laskaví a usměvaví. Prosím ty na pódiu, aby používali humor. Má úplně nejlepší představa je, že na podiu vystoupí imitátor Petr Jablonský s Fialovým silvestrovským projevem, nebo aspoň Daniel Vávra, to byla také skvělá ironie. Bylo by fajn, kdyby se lidé i pobavili.

Cíl demonstrace? Svržení vlády a nějaká ultimáta? Zbytečné. Hlavním mottem by mělo být: "hledáme nové lídry, kterým budeme moct důvěřovat". Pokud jsme se už sami (vnitřně) změnili, morálně dospěli, pak je určitě najdeme. Pokud ne, budeme zažívat další blamáže a zklamání.