Destruktoři, debilové a dezoláti

16.06.2023

Znáte ten vtípek, jak panu Bílkovi nabízeli šlechtický titul? Co z toho budu mít? (ptal se pan Bílek). Mohl byste zdarma používat před jménem předložku von nebo de (zněla odpověď).

Asi vím, co by si případně vybral. Ale zůstaňme u "de". Kdo si dnes vzpomene třeba na dederony? Dnes žijeme v hojném používání předpony "de". Nevěříte? Tak zkusme hledat.

Demokracie – hojně používané slovo, těch "kracií" najdeme víc, např. plutokracie nebo mediokracie. Ale my dnes žijeme v demokracii, což se údajně odvozuje od řeckého "démos", tj. v češtině lid. Možná bychom to mohli odvozovat od "demo" jako demoverze. Díky přívlastkům máme více demo verzí demokracie. My starší jsme zažili lidovou a dnes zažíváme liberální.

Věnujme se jiným "de". Dnes zažíváme demonstrace, na kterých vystupují dezinformátoři a dezoláti. Jenže jak označit tu řídící stranu, která svými slovy a činy vyhání lidi demonstrovat do ulic?

Debilové? Dementi? Destruktoři? Co zastupují? Destrukci, degeneraci, debilitu. Mohli by to být též šlechtici jako pan de Bílek. Co deklarují a dělají? Ničí průmysl v zemi tím, že provádějí de-industrializaci, vyžadují de-karbonizaci, dále provádějí defraudaci státního rozpočtu, úroveň kultury, vzdělávání a společnost ovlivňuje dekadence.

Možná by si přáli u nás i nějaké ty detonace jako ve Vrběticích. (J)de z toho docela děs a je to k vzteku. Mnoho lidí má deprese. Ale zároveň je to i směšné, co a jak to všechno ty "vládní děvky" dělají.

Stačí použít dedukci a zjistíme, že nás tenhle spolek "debílků" zbavuje iluzí. Asi největší jejich pozitivní počin je naše DEZILUZE z jejich vládnutí, systému a režimu.

A to může následně vést k jiné předponě: "re". Protože pak nás čeká regenerace, rekonstrukce, respekt a rekonvalescence. Jen nesmíme rezignovat a napříště nedopustit recidivu.