Historie se opakuje

24.07.2023

Nejdřív jako tragédie, později jako komedie (nebo přímo fraška). Když si srovnám minulý režim s tím současným, co mají podobného? Tomu prvnímu socialistickému se říkalo demokracie lidová, tomu kapitalistickému (v této fázi) demokracie liberální.

Podobnost dále vidím v cenzuře, jediné správné ideologii a dnes už i v ochraně vrchnosti cizí velmocí. Jen u té velmoci je to přesně naopak. Dříve východní, dnes západní.

Co je ale moc zajímavé a svým způsobem vtipné, je podobnost i prominentů minulého a současného režimu. Hádejte, kdo mi připomíná soudruha Štrougala a kdo soudruha Jakeše? Možná snadná otázka.

Než odpovím, tak pár připomenutí. Štrougal byl ministrem vnitra a asi 18 let předsedou Federální vlády. V té době ve stranickém žebříčku moc nestoupal, nicméně byli nejznámější dvojicí společně s Gustávem Husákem, který byl generálním tajemníkem strany a pak i prezidentem. V nejvyšší stranické funkci (Generální tajemník KSČ) ho vystřídal právě Jakeš.

Zaměřme se na poslední dva premiéry, bývalého Babiše a současného Fialu, který ho vystřídal. Zatímco Babiš mi připomíná Štrougala, oba považuji za chytré (možná spíš vychytralé) lumpy, ale podstatně převyšující "soudruhy" kolem sebe.

Je jasné, že na Fialu zbyl Jakeš. Proč asi? Jakeš byl určitě kovanější soudruh, ideologicky to měl zmáknuté, ale byl to dost velký hlupák a jako takový se stal tváří přestavby v Československu a moc mu to nešlo. Fiala se stal tváří, která nás má vyvést z krize. Kdo tomu ještě dneska věří?

Naopak bych spíše věřil, že pomalu přichází čas dalšího kůlu v plotě.

Kdyby ti komunističtí kádři nezemřeli hodně let po devadesátce a teprve v nedávné době, uvažoval bych i o jejich jakési reinkarnaci.

To jsem si hezky zametaforoval.