Máme upřímné politiky?

03.12.2023

Nemáme. Reklamní slogan Standy Grosse "myslím to upřímně" není o upřímnosti politika. Ikdyž on nakonec k té upřímnosti před svou smrtí dospěl. Ale to už politikem nebyl. Rychle dosáhl vrcholu a stejně rychle se dostal dolů.

Ale líbila by se mi opravdová upřímnost politiků. Za to považuji vyjádření sovětského premiéra Viktora Černomyrdina "mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky" a také "lhali jsme vám ráno, v poledne i večer", to měl říct bývalý premiér Maďarska za socialisty Ference Gyurcsány.

A tímto upřímnost končí. U nás ji nenacházím, resp. nacházím u politiků, kteří skončili, už se o žádnou funkci neuchází a upřímně politiku komentují. Ať už to jsou dinosauři české politiky Klaus, Zeman, Kalousek (ten však návratem hrozí), nebo bývalí poměrně významní politici jako např. Tlustý, Macek, Paroubek, či jiní.

Samozřejmě se nám nemusí jejich názory líbit, ale minimálně mi z toho plyne, že jsou upřímní, že opravdu říkají to, co si sami myslí.

A pak jsou tu slogany, které se zdály být zpočátku upřímné a pak se změnily ve vlastní parodii. Vzpomínám si na dva. Piráti před volbami jezdili ve vězeňském autobuse se sloganem: "pusťte nás na ně" (na ty staré zkorumpované politiky), po letech v politice to vypadá, že se o ty politiky vůbec nejednalo, ale o politické funkce ano.

Pamatujete si, co znamená zkratka TOP? Tradice, odpovědnost, prosperita. Když byl předsedou Karel Schwarzenberg, dalo se tomu věřit. Příslušník tradičního šlechtického rodu, odpovědný k rodovému majetku a prosperitu pro sebe a svůj rod si dokázal zajistit.

A teď si představte tradici, odpovědnost a prosperitu u současné předsedkyně MPA. Není to parodie?

Byl bych rád, kdyby náš současný premiér prohlásil, když už ne to, co bývalý maďarský, alespoň to, co bývalý sovětský. Pak bych ho mohl považovat za upřímného politika.