Mravní bída aneb necháme se zastrašit?

10.03.2023

Naše civilizace jde do kytek, nic už nebude tak jako dřív. Poslední zhasne. Jde o samo-naplňující se proroctví? Aneb co je psáno, to je dáno?

Zdá se, že snahou elit je (tzv. západoevropskou) civilizaci zničit. Ta civilizace je globálně rozlezlá po celém světě, a tak by bylo ideální provést změnu na celém světě najednou ve prospěch "světové vlády" technologické a odlidštěné civilizace, která bude kontrolovat všechny pomocí umělé inteligence. Tato představa se mnou opravdu nesouzní (takovou dystopii žít nechci). Připouštím, že mnohým jistě vyhovuje a mnozí si ji ani nepřipouští.

Nicméně se ukazuje, že jiné civilizace žádný progresivní transhumanismus nechtějí, mají totiž i jiný rozměr než jen globálně konzumní. Jsou civilizace odlišné, kde své role hrají tradice, historické souvislosti, filosofické, duchovní a náboženské vlivy.

Proč se ale právě naše evropská civilizace chová tak sebedestruktivně? Protože jsme zpohodlněli, zbohatli a vymýšlíme si kraviny? Protože jsme se oddělili od přírody (od Boha)? Protože chceme neustále růst, konzumovat, mít stále víc? Tohle je neudržitelné, je nás moc. Musíme jako lidstvo změnit své myšlení a začít se chovat jinak.

Jenže, kdo nás k té změně donutí? Pokud to neuděláme my sami, udělá to za nás Příroda. Rozhodně ne politici, globální firmy, světové organizace. Proč? Protože jsou obsazeny převážně lidmi, kteří chtějí druhé ovládat a žít na jejich úkor. Svět lidské společnosti je v obrovské nerovnováze, dluhy jsou větší než bohatství planety. Tak jako tak se chystá nové uspořádání společnosti. A my si ho většinově zvolíme.

Už se nám začíná "zhmotňovat" neplatnost společenské smlouvy? Není už společnost (jako taková) někde jinde, než by si přáli ti, kteří jí chtějí ovládat? Že velká část společnosti nechce jít bez vzdoru za krysařem do propasti? Protože vidí starý hroutící se systém, který sebedestruktivně i se svými předáky směřuje na smetiště dějin?

Za covidové krize odspodu vznikala aktivita lidí, kteří vystoupili sami za sebe, se svými znalostmi a svým svědomím proti (jak se již ukazuje právě na tom covidu) evidentním lžím a manipulacím. Přesto, že byli dehonestováni, bránili svůj úhel pohledu, nezpronevěřili se své profesionalitě, bránili i svobodu projevu a požadovali zodpovědnost (ne poslušnost). Jsou to převážně ti, kteří si vzali zpět do svých rukou svůj život a spolu s ním chtějí zpět i svou zemi.

Myslím si, že cestou ven není vůbec lpění na politice na centrální úrovni a na tom již přebujelém vertikálním hierarchickém sloupci společnosti, který je dnes obsazen progresivní ideologií. I u nás je dokončen a završen pochod institucemi.

To nové se rodí zespodu, na té lokální a horizontální úrovni, kde jsou lidé k sobě blíž. Tam je totiž i kvalita demokracie a je tam blíž lidské vzájemnosti, kruhu spolupráce, kdy každý může nabídnout to, co umí ku prospěchu celku. Zejména v těch lokálně menších celcích.

Co má být smyslem protivládní demonstrace? Ukázat, že tu jsou lidé, kteří se nenechají zastrašit a kteří se chtějí vzájemně sami sebe zastat a podpořit. A mimochodem si poslechnout a poznat možné nové lídry, kterým budou moct důvěřovat. Pokud jsme se už sami (vnitřně) změnili, morálně dospěli, pak je najdeme. Pokud ne, budeme zažívat další blamáže a zklamání. A pak možná vstaneme jako bájný Fénix z popela.

Není to o plivání na druhé, není to o odevzdání zodpovědnosti za svůj život dalšímu mesiášovi. Je to naopak o přijmutí zodpovědnosti za svůj vlastní život. Neschovávejme se za druhé, budeme žít život druhých, ne náš. Najděme nejprve náš Zdroj vnitřní síly a božské lásky tím, že se obrátíme dovnitř a necháme rozhořet tu jiskřičku naděje.

A jak říkával Baťa u krize jde o krizi morálky, bída je především mravní a ta je hlavní příčinou i bídy ekonomické a politické. Každý musí tedy sám za sebe vystoupit ze své vlastní mravní bídy, a to nejde udělat pokryteckým sebe-prohlášením se za morální autoritu, ale myšlenkami, slovy a skutky v souladu se svým svědomím.