Musíme zase rýt držkou v zemi?

02.02.2024

Co musíme zažít, abychom se probudili? Co s námi musí doslova zatřást? Opravdu si musíme prožít chaos, bídu, blackouty? Platit mejdan nenažraným, kteří přitom nehorázně mlaskají, daňovým poplatníkům pouští žilou, a ještě jimi pohrdají?

Kolaps není zánik, je to jen přechod, transformace. Už to probíhá, jde jen o to, jak to proběhne a v co se to promění. A také kdo to přežije a nepřežije. Můžeme se snažit přibrzdit náraz do zdi. Bude to míň bolet.

Blackout (celoplošný trvající minimálně pět dní) by naprosto paralyzoval společnost a stát by přestal fungovat. Lidé by si zažívali, co všechno by nefungovalo a uvědomili by si, jak je tahle civilizace závislá na elektřině. Mnoho lidí by to nepřežilo.

Traktorové a kamionové blokády, stávky dopravců jsou k lidem šetrnější. Všechno sice jde (elektřina, internet), ale především zboží a materiál by se nedostával včas na místo určení.

Jaké neštěstí by mohly zažívat sněhové vločky, kdyby jim Košík nepřivezl jídlo nejen včas, ale vůbec? Kdyby nebyly naplněny všechny ty boxy se zbožím, kdyby pod náporem stížností klekly mobilní sítě, kdyby se díky tomu, že se vlaky s uhlím nedostaly do elektráren, musela regulovat distribuce elektřiny? Kdyby se popeláři nedostali k odvozu odpadu? Kdyby do supermarketu dorazila jen malá část zboží?

Svět by se změnil i těm bohatým, kteří neřeší peníze a chudobu, ale najednou by museli řešit nedostupnost. Systém neselhal, funguje, ale byl zasažen přímo na solar. Sedláky s traktory.

Chce se mi zvolat "všechnu moc traktorům!" Možná jsme v době, kdy traktory změní poměry, nebo alespoň zpomalí a oddálí ty nehloupější trendy.

Být traktory uvězněn ve slonovinové věži, nebude nic příjemného, prázdné regály, ucpané silnice, nevyvážené popelnice. A k tomu to ponížení, ta nenormálnost, totiž i kdybyste se na mobilu uklikali, téměř nic se k Vám nedostane. Kolik lidí by se už z tohohle zhroutilo?

Jsou ti vidláci hloupí a opravu bezmocní? Nebude nakonec lepší se s nimi dohodnout? Významně zrušit nadbytečnou buzerující byrokracii a nechat je dýchat a žít?

Věřte tomu, milí mladí liberálové, traktor je rozhodně lepší budíček než blackout či granát. Nakonec nemusíme rýt držkou v zemi, když se včas probudíme, domluvíme se a změníme se. Jak ve prospěch svůj, tak lidí, tak i planety a přírody.

Vnucováním, zákazy a příkazy, manipulací strachem, penězi (dluhy) a válkou se možná dalo dobře vládnout a udržovat moc, ale zároveň se nic moc nevyřešilo, jen na nějakou dobu. Dnes už by to mělo patřit na smetiště dějin.

Tak už si sbalte svá fidlátka a na to smetiště odkráčejte. Traktory by měly vyčkat na to až to uděláte. Pokud to neuděláte, tak se jistě jednou vrátí.