Nadčasovost citátů

18.01.2023

Tak jsem si pár citátů vybral a popřemýšlel o jejich nadčasovosti, čili aktuálnosti dnes.

Papír snese všechno (Cicero)

Máme tu příšernou byrokracii, mnoho papírů. Kolik formulářů člověk během života vyplní? Kolik by ten papír vážil a kolik stromů na to muselo padnout? Kolik místa zabírá třeba taková Sbírka zákonů ČR? Počítá se to v místnostech či budovách? Kolika kamiony či dokonce vlaky by se musela převážet z místa na místo?

Když slyším, že soudní spis obsahuje přes 30 tisíc stran, dělá se mi z toho špatně. Kolik archivujeme "zbytečně" popsaných papírů, které nemají "žádnou" hodnotu? Proč v době digitalizace stále vedeme "papírovou válku"? Ptát se můžeme do nekonečna. Budeme někdy jako lidská společnost rozumní?

Ti, kteří slibují ráj na zemi, vytvářejí peklo (E. M. Remarque)

Tohle podepíšu. Známe to z dějin. Čteme to např. v knihách G. Orwella. My starší to známe z hesel komunistické propagandy: "kdo nejde s námi, jde proti nám". A víme, jak to dopadlo, čtyřicet let totalitního systému, který budoval "socialistický ráj" tak dlouho, až se to celé totálně zhroutilo.

Nyní se buduje ráj "liberální demokracie", jejíž součástí je woke culture, politická korektnost, zelený úděl, genderismus, neomarxismus, atd. tak usilovně, až to (pro pamětníky) pomalu předčí Husákovu normalizaci.

A východisko z této situace nabízí dva další citáty:

Čas má plné kapsy překvapení (Jan Werich)

Překvapeních jsme zažili spousty od Brexitu, zvolení a nezvolení Donalda Trumpa, Covid, válka na Ukrajině, ....  Překvapením je též, že politické recepty, které se uplatňovaly celá desetiletí, přestávají platit. Lidé cítí, že takhle dál pokračovat nechtějí, ale ještě nevědí, co chtějí a tak to hledají a zkouší. Nadějí je, že to možná už jednou konečně vyjde.

I velké věci se často zvrátí v jediném okamžiku (Ovidius)

Jediné, na co se můžeme spolehnout je, že nic není neměnné. Lidská společnost se v čase mění a žádná velká říše či společenský systém tu nebyly na věky. Učili jsme se o pádech civilizací, mnozí zažili "zlomové okamžiky dějin" jako např. okupaci Československa (1968), či Sametovou revoluci (1989) a nejspíš nyní zažíváme něco dalšího.