Poctivý občan

09.02.2023

Z té "správné" strany.

Co to vlastně znamená? Kdo to je? Jak se sám vnímá? Co dělá a co ho charakterizuje? Jsem já sám poctivý občan?

Charakterizoval bych to asi takhle: poctivý občan poctivě pracuje na rozkvětu své vlasti, a hlavně poctivě platí daně. A sakra, hned na úvod se mi tam vloudilo nevhodné slovo. Ale už se stalo. Chyba. Mělo tam být na rozkvětu svého státu.

Daně odvádí s radostí, neboť si uvědomuje, že stát je nejchytřejší, nejspravedlivější, všechno ví nejlíp a vedou ho vždy ti nejsprávnější a nejlepší, které si volíme ze svého středu, aby nám, poctivým občanům státu, sloužili do roztrhání těla. Jsou nám příkladem, chtějí pro nás pracovat až do své smrti, ani do důchodu se nechystají. Za tu obětavou práci si své vyšší platy nepochybně zaslouží.

Poctivý občan je ten, který řádně pracuje, platí daně a poctivě chodí volit a k tomu poctivě sleduje vzdělávací pořady k volbám v televizi, aby si dokázal zvolit ty nejlepší z nás. Poctivý občan zkrátka poctivě plní všechna doporučení, ba i příkazy vedení státu. Tak v době Covidu poctivě nosil respirátor, tam, kde to bylo nařízeno a poctivě se nechal očkovat proti Covidu, aby sebe zachránil před smrtí a zejména neohrožoval druhé.

Jsou však i jiné kategorie občanů. Tím nejpříkladnějším je uvědomělý (Euro)občan. Ten obvykle pracuje nad rámec svých povinností, je velmi aktivní, zejména v upozorňování na občany nepoctivé. Ti se bohužel u nás také vyskytují. Jsou to občané nejen nepoctiví, ale také neukáznění, bezohlední a sobečtí.

V době Covidu byli výborně identifikovatelní, protože odmítali nosit roušky a respirátory, nebo je nosili pod nosem, odmítali očkování a nepořídili si ani tečku do chytrého mobilu. Nyní, kdy se roušky nosit nemusí a očkování se nekontroluje, je třeba, aby uvědomělí občané zvýšili svoji aktivitu ve vyhledávání a nahlašování těch nepoctivých.

A co kategorie nepoctivých, ba až nepřizpůsobivých občanů? Ti by rádi ani neplatili daně, nebo aspoň daleko menší. Nechtějí ani platit televizní poplatky, v obchodě platí stále postaru v hotovosti, utíkají nám do šedé ekonomiky, nadávají na představitele státu, nesledují ani média, která občany vzdělávají a vychovávají, nebo, co je horší, sledují úplně jiná média a šíří mezi sebou kacířské bludy.

Dokonce ani k volbám nechodí. Nebo, když přijdou, volí nesprávné kandidáty. Naštěstí těch poctivých občanů je mnohem víc a díky aktivitě uvědomělých občanů a díky schváleným zákonům, nemají tito nepoctiví občané žádnou šanci.

Stát tam, kde má tu možnost, si to perfektně ohlídá. Místa svých úředníků obsazuje zásadně poctivými občany, a ještě lépe uvědomělými (euro)občany. Z toho vyplývá, že to stát má, milí poctiví občané, pod kontrolou. Proto se nebojte a důvěřujte představitelům našeho státu, kteří jediní to s vámi myslí dobře. Buďte tedy nadále občany poctivými, a ještě lépe uvědomělými.

A jak to mám já? Napsal jsem to s takovým uvědomělým zápalem, že možná váháte, zdali jsem se úplně nezbláznil. Tak určitě v aspektu placení daní a poplatků poctivým občanem stále jsem (hlavně proto, že nevím, jak se tomu vyhnout).

PS: malá nápověda: celé je to jen taková metafora.