Proč jsem v komunále volil ODS a proč už ji volit nebudu?

25.06.2024

Vlastně jsem vždycky volil lidi, obvykle jsem si vybral ze všech stran, ale nejvíc jich bylo na kandidátce ODS. Přišla mi nejkvalitnější. Bylo to především kvůli bývalému starostovi, který tu starostoval od roku 1990 až do své smrti. Bylo to dlouhých 28 let.

Byl místním patriotem, fanouškem sportu, nepolitikařil, pro městečko dýchal a jeho éra město výrazně pozdvihla. Především jeho osobní zásluhou byla ODS zde tak "mocná", ale vlastně to nebyla ODS jako taková, straníků na kandidátce vždy byla výrazná menšina, ale byli tam hlavně lokální aktivní osobnosti, známé z různých spolků a sportovních oddílů.

Díky tomu mi obvykle vycházelo, že z kandidátky ODS jsem vybral polovinu zastupitelů a další doplnil odjinud. Pak mě kamarád nalákal jako nestraníka nejprve do (tehdy nové) TOP 09 (to jsem se poprvé a naposled stal zastupitelem) a posléze do STAN (to už jsem se nedostal) a pak už jsem kandidaturu odmítl, protože už jsem jinde a nechci s tím mít nic společného ani na místní úrovni. Rozhodlo o tom období Covidu, kdy díky covidismu začaly padat masky a mně se rozsvítilo. Od té doby systém (matrix) nepodporuji a nedám se jím ani tak manipulovat.

A jakpak to u nás dnes vypadá? Byť se nový starosta snaží navázat na toho starého, je to jiné. Daleko jiná je i ODS. Prostě když dva dělají totéž není to totéž. Současný starosta byl dříve městským hajným, hodně jsme se kamarádili, pak se dal na humanitní školy a politiku, zatímco já se pomalu stahoval z Prahy a funkce státního úředníka a vracel se na venkov a spíše do lesa. Navíc začal být aktivní až aktivistický na facebooku, zatímco mě to tam nebavilo (nikdy) a asi po dvou letech aktivity (2017-2019) jsem se z něho stáhl a v podstatě tam nic nepíšu a ani tam nechodím.

Dnešní "fialová" ODS připomíná spíše "Havlovskou" Unii svobody, která pod značkou Spolu vstala z mrtvých. SPOLU drží při životě dva politické ratlíky za cenu umírání ODS. Pokud tváří ODS zůstává Prdel řeporyjského starosty, pak ODS svůj hlas v žádných volbách už neodevzdám. Celkem je to jednoduché: do kraje a do Sněmovny zvolím jinou stranu, trochu složitější je to u komunálu. Tam mohu vzít na milost kvalitního nestraníka i na kandidátce ODS.

Nic není prázdnější než program Antibabiš. Babiše rozhodně nemusím a nevolím, ale vinit ho z vlastní neschopnosti nemůže fungovat věčně. Za to, že je vláda neoblíbená, nemůže ani Antibabiš a ani Babiš, je to kvůli krokům, které dělá. Že dělá kroky dobré pro naši budoucnost, jen je špatně komunikuje? A tomu jako máme věřit? A proč? Podívejme se, co udělala: zvýšila daně, nesnížila počty úředníků, neustále se zadlužuje, vede nás do války, snaží se cenzurovat a zastrašovat. Jistě vnější podmínky nebyly a nejsou jednoduché a prostor pro vlastní rozhodování je docela malý, nicméně, co dělali, dělali a na životy lidí to nějak dopadá.

Jestliže kdysi byla ODS symbolem ekonomické transformace po roce 1989, pak dnes je symbolem ekonomického a mravního úpadku, neodbornosti, neumětelství, politického intrikaření a zaslepené ideologie. Není v tom sama, jede v tom celá Pětikoalice. Proč je asi lidově přezdívaná Pětidemolice? Pro mě je jak Pětikolka, tak ODS už nevolitelná. Děkuji, už mi to opravdu stačilo nebo Stačilo!?

Uvidíme, kdo u nás bude kandidovat (ale komunál je až za dva roky), teď bude Senát a kraj. V automobilovém okrese by mohli uspět motoristé. Koho vyšlou do Senátu a do kraje? Vystaví voliči vládě účet? Nebo budou z velké části opět nepoučitelní?

Vím, je to lokální, a patřilo by to do Zpravodaje Benátecka, ale copak by mi to tam mohli otisknout?