Proč stále krmíme skomírající systém?

02.04.2024

Jaký ten systém vlastně je a čím ho krmíme? Je pro nás společenský systém přínosný? Je přínosný i pro přírodu?

Pokusme se odpovědět na otázky. Systém je výběrový. Vybraným skupinám fandí, jiné skupiny spíše utlačuje. Vyžaduje a odměňuje poslušnost, manipuluje lidmi. K ovládání potřebuje společnost vystrašenou a rozdělenou. Na místa "vyvolených" (do vedoucích pozic) se dostávají jedinci bezcharakterní, většinově chamtiví zbabělci, kteří si kolem sebe budují loajální týmy, plné pochlebovačů a roztleskávačů.

A najednou se stalo, že profesím a autoritám, kterým jsme dříve věřit mohli (nebo aspoň chtěli) už moc nevěříme. A nejsou to jen politici a byrokraté.

Vždyť co se to stalo s většinou lékařů, učitelů a novinářů v době covidové a pokračuje dodnes? Zvítězila ustrašenost a konformita? Většinově ano. Nebo to bylo prospěchářství? Jistě i na něj došlo. Ale řekl bych, že se většina bála a schovala se právě za to většinové mínění. Navíc to bylo mediálně podporováno nezpochybnitelnými autoritami. Ale nechovali se tak všichni.

Lidé, kteří nechtěli zadupat své svědomí, ohnout hřbet a popřít své vzdělání a dosaženou odbornost, nemohli mlčet a neohnuli hřbet. Začaly padat masky. Přesto se nějaká sebereflexe nedostavila, když pravda časem probublala na povrch. Jen se pozornost přesunula jinam, respektive začaly nové hry a společnost na to systému, který potřebuje rozdělovat, aby mohl panovat, zase většinově skočila.

A jsme u jádra pudla. Čím podporujeme systém? Čím krmíme tu bestii, která nás umí jen odírat a strašit? Svou pozorností a energií. Díváte se v nedělní poledne na Václava Moravce a každý večer na zprávy? Krmíte bestii. Neodkládáte mobil ani na chvíli, pořád do něj a do počítače zíráte, pořád jste online? Krmíte bestii.

Slintáte touhou hned si něco objednat, co uvidíte v reklamě v televizi nebo na internetu? A když na to náhodou nemáte, tak si na tu věc, kterou tak nutně potřebujete a hlavně chcete, půjčíte? Krmíte bestii. To jsou věci, které můžeme ovlivnit. Tím, že tomu nebudeme věnovat pozornost, že do toho budeme vkládat méně své energie, že změníme přístup, přestaneme tu bestii tolik vykrmovat.

Došel jste k tomu, že už nechcete ten systém krmit a snažíte se najít svou cestu ven. Dostáváte se na stranu odporu, chcete se systémem bojovat. Zjistíte, že je to únavné a že ta bestie je opravdu prefíkaná, když už s Vámi systém nemůže manipulovat, chce, abyste proti němu bojovali a tím mu odevzdávali svou energii a pozornost. A zase krmíte bestii. Tentokrát z druhé strany.

Tady je to složité, nechcete krmit bestii a nechcete, aby vás (a ostatní) ovládala, máte potřebu se bránit. Nadhled, humor a ignorance fungují lépe než boj. Nakonec lhostejnost je mnohem lepší než horlivost. Když jste na té druhé straně, obrňte se trpělivostí, nalezněte odvahu, ochotu něco dělat (hlavně pracovat na sobě), nenechte se zaslepit nenávistí (to chtějí), buďte laskaví a duchapřítomní. Vyplatí se to.

Potřebujeme být autentičtí, pracovat na sobě, propojovat se, vytvářet místní komunity a být inspirátory a majáky ve tmě. Každý tím, co umí a co je s ním samým v souladu.

A když už musíme tu bestii krmit, tak něčím, co jí moc nechutná. Takto vidím třeba volby. Sice by se mi víc líbilo, kdyby k nim téměř nikdo nepřišel, ale poslat jim do sboru (parlamentu) někoho, koho budou hůře trávit, není vůbec špatné.

Jen je třeba od toho víc neočekávat než určité přibrzdění šíleností systému, který je tou bestií, jež stále nepřestáváme krmit. Nekrmte bestii, ona sama zahyne. Její krmí je naše pozornost a energie. Převeďte svou pozornost a energii k něčemu radostnému, tvůrčímu a laskavému.