Progresivní televize, která se nemýlí?

01.10.2023

Mýliti se je lidské, taktéž dělat chyby je lidské. Jen lidská pýcha chyby nedělá a nemýlí se. Ta má jasno. Jako redaktoři České televize.

V roce 2016 podle ČT vyhrávala Hilary Clinton až se nakonec prezidentem stal Donald Trump. Stalo se. Chyba, nevyšlo to podle představ. Nějaké poučení, sebereflexe? Ani náhodou. Vše se jen trapně a směšně zopakovalo při komentování voleb na Slovensku.

Progresivní Slovensko už už zvítězilo, ale nakonec vyhrál Fico. A Slovensko se rázem změnilo z hodnotné progresívní evropské země v zemi zaostalou.

Šampaňské se nemá bouchat předčasně. Trpělivost i růže přináší. Trpělivost a pokora jsou ctnosti zralých osobností. Stačilo trpělivě počkat, nevytrubovat do světa předčasně svá přání a přinést fakta o tom, jak to dopadlo. Zpravodajství má informovat, ne vytvářet realitu.

Naštěstí se na tu progresivní televizi nedívám, takový masochista nejsem, nicméně člověk se stejně zpětně dozví, co se dělo a nestačí se divit. Když se to stalo s Trumpem poprvé, dalo se to omluvit, ale podruhé? To už není nějaká jednorázová chybička, to už svědčí o systémovém selhání.

Máme tedy televizi, co se týče zpravodajství, které chybí pokora, trpělivost, nestrannost a objektivita. Ba co víc, i sebereflexe. Stačilo by přiznat chybu a omluvit se. Referovat s nadšením na základě předběžných odhadů a když pak jsou faktické výsledky v rozporu s odhadem, pak zklamaně přiznat, že vyhrál někdo jiný. A hned šít do těch zaostalých idiotských voličů, co to hodili jinak, než jsme my (nejlepší novináři známého vesmíru) chtěli a dělali jsme proto maximum.

Pýcha zkrátka nezná ani pokoru, ani trpělivost. Neumí přiznat chyby, nikdy se nemýlí a místo informování jede propagandu a straší. A ještě chce za to platit koncesionářský poplatek. Za progresivitu? Za chyby a omyly? Není to trochu zpozdilé? Ať si to platí ti, co to chtějí.

A ti, kteří to nechtějí, by snad nic platit nemuseli. Nedíváš se, neposloucháš, ale platit musíš. To je progres za všechny prachy.

Ještěže ten Bůh má smysl pro humor a umí tu pýchu v tom humoru pěkně vykoupat. Bude Ficova výhra pro Slováky dobrý nebo špatný vtip?

A jestlipak i my tady v Česku se při volbách zasmějeme? Nezaloží brněnská parta recesistů vtipnou kandidátku do Europarlamentu, tentokrát pod názvem "SPOLU vytrollíme Europarlament"?