Se státem je to na dlouhé lokte

19.08.2023

Je až neuvěřitelné, jak ten náš stát je komplikovaný, nepružný a aby se něco udělalo včas, je možná nejlepší ho obejít.

Před časem jsem měl telefon. Volali mi ze stavební firmy, že budou opravovat železniční most poblíž naší chatky a že na našem pozemku postaví stavební buňku. Emailem mi pak poslali smlouvu i s náčrtkem.

Problém je, že vlastníme kus cesty, kterou využívají další chataři, ale především rodina, která bydlí naproti, provozuje autodopravu, vlastní i traktor a o cestu se stará vč. odklízení sněhu, protože ji nejvíc používá.

My s tím problém nemáme a rozhodně nehodláme zneužívat našeho vlastnického práva. On ten pozemek není jen cesta, abychom ho mohli např. bezplatně darovat obci. Musel by se rozdělit na vlastní cestu a zbytek, kde už máme plot a záhony.

Tak jsem volal na obec a poslal email starostovi, co nám přišlo a jestli to nezkomplikuje život té rodině a nepřidělá problémy se svozem odpadu. Když s tím pan starosta souhlasil, tak jsme podepsali smlouvu o zápůjčce pozemku a poslali to emailem.

Ještě jsem tomu pánovi zavolal a sdělil, že jsme to dali na vědomí starostovi a sousedům a on se upřímně přiznal, že ta buňka bude stát ve skutečnosti na státním (pozemkový fond), a ne na našem pozemku, protože se státem je to na dlouhé lokte a než by rozhodl a souhlasil, tak by asi prošvihli termín.

Takže státní firma, která vlastní železniční most (Správa železnic), si zajistí stavební povolení a vybere soukromou stavební firmu, která má most během dvou týdnů opravit. Ta, aby to stihla, jedná se soukromníkem a obejde stát.

Absurdní. Nakonec jsou všichni spokojeni, most byl v termínu opraven a buňka nikomu nepřekážela.

Jak říkám, státní byrokracie je asi největším neštěstím tohoto sátu. Do toho samozřejmě počítám i tu vrcholnou politiku, protože to jsou též úředníci, spíše byrokraté. Někdo jako státník se u nás snad ani nevyskytl. Možná o TGM bychom to mohli říct.

A pak se divíme, že státní byrokracii včetně politiky v Česku lidé nedůvěřují. Je opravdu nejlepší si s ní moc nezadat. Bohužel to vždy nejde.