Spekulace o milionu propadlých hlasů

28.07.2023

Tak nám v minulých volbách propadl milion hlasů. Ty hlasy tzv. leží na ulici. Zdálo by se, že je stačí jen posbírat. Což je ale úkol nesnadný.

Jsou tu strany toužící po návratu do sněmovny (ČSSD a KSČM). Zatímco ČSSD se stébla (podnikatele Barty) chytá, KSČM demonstruje v ulicích. Obě strany samostatně asi laťku nepřelezou a koalovat spolu také nejspíš nebudou. Bývalí voliči ČSSD už si vybrali někoho jiného a strana také loví hlasy někde jinde, zdá se, že loví spíše v pirátském a topáckém rybníčku.

Pak je tu Přísaha, která asi už moc nikoho nezajímá. Svobodní a Zelení mají poměrně malý elektorát, protože jsou příliš vyhranění. Troufám si tvrdit, že všem těmto straničkám nějací lidé hlasy dají, ale tyto hlasy nejspíš propadnou, protože nepřekročí laťku. K tomu ještě existují další podměrečné straničky, které i když se spolu nějak pospojují, stejně nemají šanci. To jsou ty, které naberou tak maximálně do 0,5 % hlasů.

Trikolora se přimkla blíže k SPD, což by ji mohlo posílit a do sněmovny pár lidí dostat a pro obě strany to může přinést synergický efekt a tím více "populistických" poslanců. Otázkou je Rajchlovo PRO, které loví hlasy na ulici a je viditelné hlavně mimo mediální mainstream. PRO určitě nějaké hlasy dostane. Otázkou je, na co to bude stačit. I mírné přelezení laťky je aspoň veš v kožichu, více brzd (bude-li ještě co brzdit).

I můj hlas minule propadl. Přemýšlel jsem, zda vůbec k volbám jít. Vždyť svou účastí dávám energii a pozornost systému, s nímž už nechci nic mít, ale jsem nucen v něm žít.

Jedna věc je ale společenský systém (Matrix) a druhá režim. Režim je v rámci systému a ten lze volbami, když ne změnit, tak aspoň upravit. Takže svou účastí mohu přispět aspoň k nějaké mírné změně v rámci režimu. Výsledkem může být např. koalice ANO s ODS, což může znamenat méně hlouposti a fanatismu, více ohleduplnosti k pracujícím lidem a rozumnější hospodaření. Nebo bude i větší zastoupení poslanců tzv. populistů a tím trochu účinnější brzda a visící Damoklův meč, že by ANO mohlo koalovat s "populisty".

Je dost času na přemýšlení, mezitím výmysly režimu budou dopadat na lidi, kteří na ně budou nějak reagovat, systém jako takový bude dále více upadat do chaosu (přičemž hrozí i jeho zhroucení).

Přiznám se, že mně by se nejvíc líbilo, kdyby lidé systému a režimu ukázali záda, tj. na plné čáře by zvítězili nevoliči, tím by se ta nedůvěra zhmotnila, kdyby účast ve volbách do Sněmovny byla asi tak 20-30 % (jako do Senátu a Europarlamentu).

Osobně nevím, zda se účastním, pokud bych se účastnil, tak se mi výběr zúžil na SPD/Trikolora a PRO. Do té doby se toho ještě mnoho stane. U nás i ve světě.

Pětikolka se jistě bude snažit protlačit korespondenční a/nebo internetové hlasování, vliv bude mít nejen válka na Ukrajině, ale též americké volby prezidenta v roce 2024. Tož uvidíme, jak se to vyvine.

Navíc, jak na mě z internetu poslední dobou vyskakují úmrtí známých osobností vč. těch poměrně mladých, říkám si, zda to už není nějaká epidemie. Konec všech spekulací, je třeba žít život, dokud to jde (volby/nevolby, režim/nerežim).

Díky živote, že existuješ a že tě mohu prožívat každý den.