Vánoční dárek pro 70 % národa

27.11.2023

Co to je? Demise Fialovy vlády. Dá nám vláda nejlepší dárek roku? A byla pondělní stávka fiaskem? Přečtu si u Vidláka a zeptám se doma ženy na dojmy.

Dovolím si zde citovat Vidláka a Petra Hampla, jejichž vyjádření se mi obzvlášť líbilo.

Vidlák:

Začíná mi být Fialy líto. Jako toho Václava IV.. Dostal se do funkce v době, kdy by selhali i mnohem lepší lídři, než je on. Nemůže nic udělat, protože na to nemá odvahu ani lidi. Může jen čekat, jak se věci vyvinou a nechápat. Běh událostí už neurčuje on. Je premiér z volební milosti, ale všechno mu utíká mezi prsty. Je to takové ošklivé politické umírání. Čert už si pro něj přišel – Kalousek ohlásil politický comeback. Pro Fialu už můžeme udělat jednou jedinou věc. Zkrátit mu utrpení.

Petr Hampl:

Reakce Fialovy vlády na dnešní stávku je ještě zajímavější než ta vlastní stávka. Všimněte si, že se ti lidé vůbec nepokouší o rétoriku typu: "Víme, že je to těžké. Jsme ve složité situaci. Buďme trpěliví, zatněme zuby, společně to zvládneme" atd. Nic takového neslyšíme. Místo toho jednoznačně převažuje agresivní figura, že nespokojení lidé jsou zlí, sobečtí, pokrytečtí, amorální atd. Tedy nikoliv apel na jednotu, ale na rozdělení. Nikoliv apel na to nejlepší v lidech, ale apel na to nejhorší.

Tak si k tomu ještě něco přidám za sebe:

Co přinese stávka? Je to o platech? Ne tak úplně. Je to o ekonomické krizi? Částečně též. Ale hlavně je to o špatném směru cesty a ideologicky zaseknuté vládě, která nemá na to, aby problémy dokázala jakkoliv řešit, naopak je umí jen vršit. Kdyby vláda byla soudná a ne nestoudná, už dávno by odkráčela na smetiště dějin. Takhle už jen čeká na to, jak a kdy bude odkráčena.

Jednou na to smetiště dějin odkráčejí, dříve nebo později. Pro nás všechny by bylo lepší, kdyby to bylo co nejdřív. Mohla by to zabalit před Štědrým dnem, byl by to takový (pro většinu lidí) asi milý dárek k Vánocům.