Včera říkali v televizi …

01.06.2023

Když mi tohle řekne paní v kanceláři, nevím, zda se mám smát či plakat. Stačí tenhle začátek věty a už je mi paní líto.

"Tak mi milá paní povězte, co říkali, protože já se na televizi nedívám. Tedy na zprávy ne", snažím se ji laskavě přerušit a pak ji vyzvu, aby se posadila a pověděla mi, co ví a čeho se bojí. Paní se pak svěří, co slyšela a co jí vyděsilo tak, že se na to jde zeptat k nám.

Obvykle se to týkalo uplynulé topné sezóny. Mnozí staří lidé opravdu šetřili (možná i nosili dva svetry) a s hrůzou čekali na vyúčtování služeb. Díky mírné zimě především v období říjen až prosinec roku 2022, byly nižší spotřeby, a tudíž nám to celkem vyšlo. Nastavené zálohy pokryly náklady a většina domácností mohla dobírat. Dokonce i ty domácnosti v bytových domech, které nejsou napojeny na centrální kotelnu v sídlišti, ale mají své vlastní domovní kotelny. Ty totiž měly pro rok 2022 téměř 2x vyšší cenu za plyn.

Bylo těžké lidem vysvětlit, že když nebudou topit, stejně budou platit. Rozúčtovací vyhláška platí a je třeba dosáhnout aspoň spodního limitu spotřeby (40 % průměru spotřeby v bytech na domě), který se jako minimum hradí, ikdyž protopíte méně. Pak je tam ještě tzv. základní složka, která se platí z otopné plochy. Takže ikdyž nebydlíte a netopíte, platíte. Na to je legislativa.

Paní se ptá dál "a teď když ceny plynu klesají, jak říkají v televizi, jak to bude pane inženýre?". Na to samozřejmě odpovědi znám. "Pokud jste ze sídliště, má teplárna (centrální plynová kotelna) ještě pro rok 2023 a 2024 cenu zafixovanou. Pokud jste z domu s plynovou kotelnou, platí pro rok 2023 ceny zastropované vládou (takže je to cca o 500 Kč víc než loni za MWh) a pro rok 2024 jsme asi o 800,- Kč za MWh méně než letos. Navíc na velkých kotelnách u nás proběhne výměna kotlů, takže se ušetří technickým snížením spotřeby již v podzimní části následující topné sezóny. Současné zlevnění plynu uvidíte ve vyúčtování až za rok 2024, tedy v dubnu 2025".

To je docela na palici, naprosto chápu. Aktuální ceny plynu jsou pouze pro ty, kteří nakupují za průběžné ceny na burze. A ty jsou nyní pod vládním stropem, a proto mnozí zvažují už nyní nákup na příští rok, či už mají nakoupeno.

Co si ta paní má z toho odnést? Bude věřit televizi nebo mně? Přitom to byl ten vzácný případ (u ceny plynu), kdy ji nelhala ani televize ani já. Jen já ji podal doplňující informaci, jak a kdy se to dotkne jejího vyúčtování, protože to pro ni dělám a vím na základě čeho. Na základě nákladů na teplo, které se odvíjejí od smluvených cen za plyn pro daný účetní rok (event. nějaké fixace na více let).

V tomto případě (osobně si troufám tvrdit, že ve většině případů) to, co říkali v televizi, nehraje pro život člověka až tak důležitou roli.

Co se má člověk dozvědět, se stejně dozví a nemá smysl se zbytečně předtím stresovat. A když nevím, tak se zeptám. Líná huba, holý neštěstí, jak se říká.

Dávno beru masmédia jako prostředek k masovému ovlivňování lidí. Televize manipulují, (a)sociální sítě hlavně oblbují. Život je naštěstí jinde než v televizi či na sociální síti. Já to vím, a proto jsem se od nich více méně odpoutal a snad jsem ani tak připoutaný nebyl.

A koneckonců dá se vybrat, co kde a kdy bude člověk sledovat a co ne. Co se až tak vybrat nedá, je to, co si zase byrokraté vymyslí a co z toho na nás dole spadne jako další zhovadilá povinnost, s níž se budeme muset nějak vypořádat.

Dlouhodobě razím názor, že nejlépe je to dělat tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. A když to nejde, tak pak ze sebe udělat naprostého idiota. Lidskému úředníkovi se člověka zželí a pomůže, robotickému byrokratovi to přidá na důležitosti a většinou tomu pitomci z nadřazené pozice vysvětlí, co a jak měl udělat.

Největší vliv (nejen na byrokracii) mají současní vládní metaforisti, kterým se při vymýšlení všech možných balíčků, jimiž nás obdarovávají, pěkně kouří od hlavy. Jisté je jedno: nevyžádaný vládní balíček nás bude stát balík peněz navíc.