Výprodej s.r.o.

12.12.2023

Kdysi se to jmenovalo Československo, potom Česká republika. Dnes bychom to mohli nazývat Výprodej s.r.o.

Nebo také Korporátov. Protože nad námi vládnou korporace, jejich majitelé, manažeři a tiskoví mluvčí. Takový tiskový mluvčí hytlermarketů, přesládlý Tomáš Prouza je Někdo. Před ním se všichni klaní a skoro lezou po kolenou a je jedno z jakého slovutného úřadu jsou a jsou-li dokonce ministry české vlády.

Tahle Česká vláda by si ten název neměla brát ani do huby, protože jednak není vůbec česká a jednak vůbec nevládne, je to jen servisní organizace pro výprodej zbytků České republiky.

Možná už to chápe u nás víc lidí, ale nemůžeme s tím nic dělat, protože dvě čísla: 108 v Parlamentu a 107 na Hradě. Co zbývá?

Přihlížet? Vzbouřit se? Odejít a ani se neohlížet? Prostě to ignorovat? Být nad věcí a integrovat polaritu? Žít! Jako svéprávná, autentická lidská bytost. Snažit se žít v radosti a tvořivosti, ať se děje, co se děje. Věnovat se tvorbě nové společnosti, novému systému, tomu starému nedávat ani pozornost a ani energii. Nechat ho padnout a nechat ty, kteří si myslí, že mohou donekonečna druhé ovládat a parazitovat na nich, požrat mezi sebou.

Ta cesta je jediná: cesta dovnitř, do sebe a od sebe pak získat odvahu, lásku a ochotu starat se o sebe a přijmout odpovědnost za svůj život.

Chce to opravdu hodně trpělivosti, práce na sobě a umění harmonizovat, zastavit se a být v klidu ve svém středu. Hezky se to řekne a radí, ale je to těžké. Nadějné je jedno. Ti, kteří se z té hypnózy probudí, se do ní už nevrátí.

A že společnost zkolabuje? Nemusela by, ale když to nedokáže jinak? Kolaps totiž probudí všechny. Znali jsme společnost blahobytnou, založenou na ekonomickém růstu, společnost, která tu ještě před deseti, patnácti lety úspěšně fungovala. Ta se proměnila díky globalizaci, progresivismu a korporátní a státní byrokracii. Po covidu a válkách není návrat možný.

Nemá tedy smysl snít o nějakém konzervativním návratu, ani o progresivistickém ráji, který představuje utopii formou spíše dystopie. Ale má smysl hledat cestu, resp. přemýšlet, kterým směrem se vydat. A nejlepší je ten směr v souladu se svou duší a v souladu s přírodou. Aspoň pro mě ano.

Ta společnost se jaksi takto přirozeně rozděluje. Někoho to táhne do velkoměsta, někoho do virtuality, jiného na venkov, do přírody, k půdě.

Mě Praha neláká, už hledám klid na venkově, harmonii v přírodě. Už mě ruší i energie v nákupních centrech, nemůžu tam být dlouho, bolí mě z toho hlava a je mi trochu i na zvracení. Mentalita velkoměsta přichází do jeho okolí, a to mi nevyhovuje, protože v tom okolí žiju.

Tak přemýšlím, jak si ten život uspořádat, aby se mi co nejvíce vyhnula, resp. abych se jí vyhnul já. Cesta už se ukazuje a já se rozhodl na ni vykročit.

Nedělám to bez rozmyslu, žádné mosty za sebou nepálím. Jen, jak to bývá, některé lidi již na této cestě přestanu potkávat a nové tam jistě potkám. A o tom ten život je. O změně, která přináší nové pohledy, nové zkušenosti, zážitky, poznání i lekce.

A jak to dopadne s tím výprodejem? Nevím. Je to poslední záchvěv globalizace? Upřímně nevím. Je to ale její symptom a přístup. Nicméně se už ukazuje se, že tyto přístupy přestávají fungovat, resp. nefungují tak jednoduše jako dřív, leckde to už drhne a skřípe, teče stále více vody do podpalubí. Takže možná se ten výprodej nestihne a celé se to zhroutí. Kdo ví?

Lépe by se to překlápělo ze starého systému na nový, kdyby ještě ten starý fungoval. Nejspíš je to tak, že ty světy ještě pojedou nějakou dobu vedle sebe. Je to jako v kůrovcovém lese, tam jsou také vedle sebe mrtvé (i přežilé) staré stromy a dole vyrůstá nový les.