příroda

Na chatě jsme nebyli asi tři týdny, tak jsem se těšil, kolik toho na fotopasti bude. Byla namířená na louku, ale v dost otevřeném prostoru a vydala svědectví pouhých tří fotek pouze z prvního týdne. Asi se vypnula a pak už nezapnula. Kvůli mrazu?

Tak jsme trávili čas na chatě. Krásně to tam kvete a roste, ptáci zpívají a někteří dokonce už hnízdí. Myslím si, že špačci a sýkorky. Ty mimo jiné obsadili budku. Počasí aprílové. Když jsme pozdě odpoledne ve čtrvtek přijeli, tak bylo polojasno, docela hezky, ale s ubývajícím sluníčkem přibývalo zimy.

Prožil jsem skvělý už jarní víkend, nejlepší byla neděle. Skvělé počasí. V sobotu pozdě odpoledne nám dcera předala vnuka, hrál si u nás, přespal a v neděli dopoledne jsme jeli na výstavu "Zemědělec" do Lysé nad Labem. Nejprve jsme se šli podívat na nádraží na vlaky a pak už na výstavu.

Babočka přežila zimu. Na chatě příroda taktéž přežila zimu a pomalu se probouzí. Motýl se objevil na okně, když jsme zatopili. Nějak se musel dostat do chaty, nebo se tam vylíhnout. Pak asi zamrzl a teplem rozmrzl. Nevím, prostě se tam zjevil, příště už půjde ven.

Máme letos jarní prázdniny v prvním termínu. Byl tam sníh, mrazy už takové nebyly. Plánovali jsme si zalyžovat, ale sešlo z toho, navštívila nás dcera s malými syny. Tak jsme hlídali, dcera si v Jilemnici zaběžkovala, s malým jsme to zkoušeli na pekáči.

O vlku a psu

28.01.2026

Zamýšlím se nad vlky. Čím to je, že k vlkům máme převážně negativní vztah? Za to jejich příbuzní psi, v podstatě vlci ochočení a domestikovaní jsou našimi miláčky.

Po mrazech jsme se vypravili na chatu. Jednak to zkontrolovat, co a jak funguje, co je případně za průšvihy a také stáhnout fotky z fotopasti. Hlavně jsme si byli i zalyžovat.

Sýkorky, především tedy koňadry, jsou nádherně vybarvené a jsou asi dostatečně zvídavé a často se vyskytnou blízko čočky fotopasti. Lojové koule byly poměrně daleko, ale záběry se povedly. Byl tam mráz, sníh, i déšť.

Má smysl to ještě komentovat? Chováme se ke stromům, jako by byly naším majetkem. Ošetřujeme je asi jako sebe v našem zdravotnictví (ač se mohutně léčíme, býváme nemocní více a častěji), řešíme důsledky a ne příčiny.

Člověk zcivilizovaný a znormalizovaný je od přírody oddělen. Také je oddělen od zdravého rozumu a citu pro věc. Předpisy, pravidla a požadavky dotace jsou víc než obyčejná lidskost a selský rozum, jimž disponovali naši předci s přírodou více (a naprosto přirozeně) spjatí.